Sloboda Zvierat: "V koronakríze sa zvýšil počet adopcií. Veríme, že adopčný trend sa udrží."

11.08.2021
  • Riadenie a vlastne aj samotné založenie Slobody zvierat muselo stáť určite veľa úsilia. Čo vás stále drží pri tejto zmysluplnej práci? Čím sa riadite pri svojej práci?

Sú to najmä šťastné konce zachránených zvierat, pozitívne dopady kampaní, možnosť vzdelávať deti k ohľaduplnosti voči zvieratám aj k životnému prostrediu. Práca v Slobode zvierat prináša mnoho emócii, nie vždy len pozitívnych. Ľudí zo Slobody zvierat drží pri tejto práci predovšetkým láska k zvieratám, a tiež veľká dávka húževnatosti.

  • Obľúbenou činnosťou ľudí sa stalo venčenie vašich psíkov. Čo ich podľa vás k tomu vedie?

Ľudia chcú tráviť čas vonku a zmysluplne. Okrem toho, že vezmete niektorého z našich psíkov na prechádzku, spravíte niečo aj pre svoje zdravie. Psíky sú za čas strávený s venčiarmi vďačné.

  • Ako sa vám darí udržiavať čistotu v útulku?

Darí sa nám to relatívne dobre vďaka zamestnancom, ktorí sa čistote priestorov útulku s láskou venujú počas celého dňa. V útulku máme aj vďaka nim zavedených už niekoľko ekologických "vychytávok" vrátane zberu dažďovej vody. Vieme, že na trhu je novinka, ekologická psia toaleta ECO DOG TOILET. Určite si túto novinku chceme odskúšať a zaviesť do praxe u nás v útulku. Pomohla by udržať čistotu, ktorú si naše psíky zaslúžia.

  • Aký je proces adopcie psíka? Sú nejaké kritériá, ktoré musí záujemca spĺňať?

Po prvé to musí byť človek ľúbiaci zvieratá J Musí mať priestor, čas aj značnú dávku trpezlivosti. Adopcia je rozhodnutie na celý život (psa), preto je potrebné, pripraviť sa aj na možné komplikácie. Často minulosť psíkov nepoznáme. Môžu sa vyskytnúť zdravotné problémy alebo problémy so socializáciou. Nie je to však pravidlom. Ak áno, ide o riešiteľné problémy.

  • Ako sa podpísal aktuálny stav (koronakríza) na vašej činnosti? Adoptujú si ľudia viac, alebo skôr nachádzate viac opustených zvierat v uliciach?

Mala na vašu prácu kríza nejaký vplyv? Koronakríza nám dáva poriadne zabrať po finančnej stránke. Zámerne hovorím v prítomnom čase, lebo ešte nie sme zďaleka v úspešnom konci. Na druhej strane sa zvýšil počet adopcií. Veríme, že adopčný trend sa udrží a psíky sa nám nebudú z adopcie vracať späť do útulku.