SadArch: Majitelia záhrad takmer vždy od nás žiadajú krásnu záhradu

11.08.2021

Pripravili sme pre Vás rozhovor so záhradnými architektmi, spoločnosťou SadArch, ktorá sa venuje úpravám záhrad a okolia rodinných domov.

Pokiaľ hľadáte profesionálov pre svoju novú alebo existujúcu záhradu či trávnik, neváhajte kontaktovať našich partnerov s Vašou požiadavkou. Každý návrh záhrady je jedinečný tak, ako je jedinečný váš pozemok a dom, okolo ktorého sa okrasná záhrada bude nachádzať. Špecialisti zo SadArch Vám pripravia návrh na mieru k Vašej spokojnosti.

  • V dnešnej uponáhľanej dobe, nemajú ľudia často čas na úpravu svojich záhrad, no radi si vychutnajú pohľad na pekný a upravený priestor. Viete v SadArch upraviť záhradku aj dlhodobo tak, aby sa o ňu nebolo potrebné príliš veľa starať, len ju udržiavať?

Áno, je to pravda, žijeme v uponáhľanej dobe. Záhrady plánujeme s klientmi spoločne. Majitelia záhrad takmer vždy od nás žiadajú krásnu záhradu, ale zároveň by si nemala jej údržba vyžadovať veľa času. Chcú si ju užívať najmä v čase voľna. Vhodnou voľbou rastlín, použitím mulčovacích plachiet, píniovej kôry a štrku a inštaláciou kvapkovacej závlahy a automatickej závlahy na trávnik, vieme v tomto smere majiteľom vyjsť v ústrety.

  • Strmé pozemky umiestnené na kopci môžu budiť dojem, že to s úpravou záhrady nebude ľahký oriešok. Je vôbec možné upraviť aj takúto svahovitú záhradu?

Svahovitá záhrada je výzva pre každého architekta. Ide o náročnejší typ úpravy, no výsledky bývajú krásne a veľmi zaujímavé. Aj tu platí, že je nevyhnutný dobre premyslený návrh architekta s využitím potenciálu svahu, na jednak funkčné aktivity na záhrade a potom vhodne zvolené výsadby, vzhľadom na náročnejšiu údržbu.

  • Zrejme nikoho nepoteší, keď má na krásnom trávniku vypálené kruhy od psieho moču. Stáva sa to často? Ako vedia majitelia psíkov tomuto zabrániť?

Žiaľ, tento problém vídavam často. Majitelia sú mnohokrát zmierení s nie príliš estetickým trávnikom, čo je škoda, vzhľadom k tomu, koľko energie si jeho údržba vyžaduje. Na záhradách pozorujem aj inštalácie ECO DOG TOILET a toto riešenie sa mi javí ako vysoko estetické, účinné a ekologické. Priala by som každému majiteľovi štvornohého miláčika, aby vyskúšal túto novinku na našom trhu, a aby si vytvoril vlastný názor na základe skúsenosti.

  • Pozorujete nejaké trendy alebo potreby, ktoré vyhľadávajú rôzne typy majiteľov záhrad? Napríklad, aké potreby majú mladé rodiny a aké zasa starší manželský pár?

Pri návrhoch záhrad resp. pri našich stretnutiach s majiteľmi zostáva jeden spoločný menovateľ a to je relax, pohoda a súkromie, ktoré má ich ,,zelený svet" priniesť. Ľudia čoraz viac považujú záhradu za ich ďalšiu izbu, ktorá im prináša široké možnosti pre ich rodinný a spoločenský život. Platí to naprieč všetkými vekovými kategóriami.