Je odpad z domácich miláčikov naozaj škodlivý?

08.08.2021

Choroby zo psieho exkrementu

Zdvihnúť exkrement môže byť smradľavá práca, ale nerobiť to môže mať následky. "Je to príliš veľa práce," "je to iba na mojom dvore", "exkrement sa rozloží sám" , "môj pes je malý", sú bežné dôvody, prečo si ľudia nevyberajú odpad z domácich zvierat. Ľudia aj domáci miláčikovia môžu získať niektoré choroby práve prenosom zo psích exkrementov. U ľudí sú choroby prenášané medzi druhmi známe ako zoonózy.

Škrkavky, červy a biče sú bežne známe gastrointestinálne parazity, ktoré vylučujú vajíčka vo výkaloch psov. Ľudské činnosti, ako je záhradníctvo, chôdza naboso na záhrade alebo športovanie, zvyšujú riziko stretnutia s vajíčkami parazitov a následnými larvami.

Malé deti sa často hrajú v záhrade na zemi, kde môžu konzumovať mikroskopické vajíčka spolu s pôdou na rukách, čo vedie k týmto chorobám spôsobeným psím exkrementom. Rovnako tak môže váš pes získať novú infekciu z kontaminovaného o povrchu. Ďalšími protozoálnymi parazitmi, ktoré sa často vyskytujú v psom odpade, sú kryptosporídie a giardia.

Ako sa choroby prenášajú medzi zvieratami a ľuďmi

Tieto drobné organizmy sa ľahko prenášajú medzi zvieratami a ľuďmi a spôsobujú príznaky chorôb bežných pre väčšinu parazitárnych infekcií: zvracanie, hnačky, chudnutie, anorexia, zlá kožušina, anémia a letargia.

V niektorých prípadoch zdravé dospelé zvieratá a ľudia nevykazujú vôbec žiadne príznaky, ale môžu aktívne vylučovať patogény. Pretože ľudia nie sú typickým "hostiteľom" pre parazity, ako sú škrkavky, niekedy sa larvy a dospelé červy usídlia mimo čreva.

Migrácia v tkanivách spôsobila ochorenie pľúc, očí (ktoré môže viesť k slepote) a kože. Okrem priameho prenosu z ruky do úst a priameho kontaktu kože s larvami sa môžu baktérie a parazity rozširovať z hromady fekálnych látok na čepele kosačky na trávu, na spodkoch topánok, po dažďoch do oblastí s odtokom vody a do blízkych tokov, ba dokonca na dnách maličkých nôžok.

Aké sú ďalšie choroby z psieho exkrementu? Salmonella, E. Coli a Campylobacter sú baktérie, ktoré sa vylučujú stolicou dokonca zdravých psov.

Gruzínska kampaň za čistú vodu odhadovala, že jeden gram psieho odpadu môže obsahovať 23 miliónov fekálnych koliformných baktérií, o ktorých je známe, že spôsobujú kŕče, hnačky, choroby čriev, dehydratáciu a poruchy obličiek.

Odpad z domácich zvierat toxický pre životné prostredie

Choroby spôsobené psími odpadom nie sú jediným dôvodom, prečo je škodlivý. Keď sa baktérie dostanú do vody, prispievajú k výživným látkam, ktoré vedú k premnoženiu škodlivých rias a burín, zabíjaniu rýb a iných voľne žijúcich živočíchov.

Agentúra na ochranu životného prostredia uvádza psie exkrementy na zozname zdrojov kontaminácie životného prostredia.

Ako môžeme riešiť problémy spôsobené viac ako 40% majiteľov domácich miláčikov, ktorí to s likvidáciou psieho odpadu neberú vážne? Vzdelávanie je prvým krokom k podpore zdravého životného prostredia.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že psí odpad zmizne v špine. 200 000 vajec, ktoré každý deň znesie jeden škrkavka, v skutočnosti môže v pôde pretrvávať roky. My však riešenie máme - ECO DOG TOILET. Táto novinka Vás a Vášho miláčika ochráni pred všetkými možnými ochoreniami zo psieho odpadu a takisto prispejete k ochrane životného prostredia.

Zdroj: https://www.petbutler.com/blog-diseases-from-dog-poop/ 

Chráňte seba a svoju rodinu