Psí exkrement: Ohrozenie zdravia nie len našich detí!

08.08.2021


Doba je rýchla, no nesmieme zabúdať, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. 

Čistota prostredia, v ktorom žijeme, je dôležitá nielen pre zdravie nás a našich detí, ale aj pre zdravie psov. Ako nás ohrozujú exkrementy? 

V spolupráci s veterinárnym odborníkom vám prinášame článok, ktorý poskytne odborne overené informácie a odpovede na všetky vaše otázky.  


Problematika závažnosti prenosu a nákazy črevnými parazitmi psov a mačiek je medzi chovateľmi aj verejnosťou pomerne rozšírená. Nevnímame ju však s dostatočnou vážnosťou. MVDr. Jozef Babčan tvrdí, že realita môže niektorých z nás prekvapiť. "Napriek týmto znalostiam viac než polovica majiteľov neodčervuje svojho psíka či mačku pravidelne." Pravdepodobnosť nákazy psíka či dieťa spôsobená psím exkrementom je naozaj veľká a paradoxne to nespôsobujú len túlaví jedinci. Preto je potrebné sa tejto téme venovať podrobnejšie.

Čo sú črevné parazity?

Čo si predstaviť pod pojmom črevné parazity? Parazit znamená cudzopasník či príživník. Je to organizmus žijúci na úkor iného organizmu, v tomto prípade prežívajúceho v čreve. "Rozoznávame dva druhy najbežnejších črevných parazitov psov a mačiek. Oblé červy, čiže škrkavky, a ploché červy, ktorými sú pásomnice." Viaceré z týchto parazitov sú prenosné na psa aj na človeka. Ich výskyt nie je obmedzený iba na psíkov nezodpovedných psíčkarov. "Výskyt črevných parazitov je u chovaných psov a mačiek častý, bez ohľadu na vek, plemeno alebo zvyky. Veľké množstvo klinicky zdravých jedincov má v črevách množstvo cudzopasníkov, ale ich prítomnosť chovateľ vôbec nemusí registrovať." Črevné parazity nie sú pozorovateľné voľným okom bez lekárskeho vybavenia, no nie je ich možné spozorovať ani v samotnom exkremente. Stačí, ak psíka neodčervíte v požadovanej dobe a následne príde do kontaktu s nakazeným exkrementom. Dbajte preto na pravidelné odčervenie svojho psíka.

Ako sa šíri nákaza?

Ak má psík parazita, stačí, ak na prechádzke vykoná veľkú potrebu. Výkal infikuje pôdu a trávnatý porast, a to aj v prípade, ak výkal okamžite zdvihnete. Na zemi môžu zostať časti exkrementu alebo samotné baktérie. "Zviera, ktoré má črevné parazity, infikuje okolité prostredie. V truse sa nachádza veľké množstvo parazitov v rôznych vývojových štádiách." potvrdzuje MVDr. Babčan.

Ako sa infikuje človek, resp. dieťa?

Prekvapuje vás, že nakaziť sa môže každý z nás? "Niektorí zo spomínaných parazitov sú prenosní na deti aj na dospelých, u ktorých môžu vyvolať závažné a ťažko liečiteľné ochorenia." Naše deti sú však vystavené najväčšiemu nebezpečenstvu. "Deti sa môžu infikovať pri hraní na pieskoviskách, v parku, na záhrade, kde si dávajú do úst piesok, hlinu a olizujú predmety. Pri týchto činnostiach môže dôjsť k požitiu vajíčka škrkavky." Toto je informácia, s ktorou je už asi oboznámená väčšina rodičov. Vedeli ste však, že: "Ďalšou cestou nákazy, a to nielen detí, je nedostatočná hygiena rúk, olizovanie prstov, konzumácia potravy neumytými rukami alebo aj konzumácia zle umytého ovocia a zeleniny?" Do tejto skupiny už patríme naozaj všetci. Tieto parazity spôsobujú ľuďom množstvo závažných ochorení.

Ako sa nákaze vyhnúť?

Problémom je, že možnej nákaze sa nedá vyhnúť na 100 %. Môžeme však obmedziť riziko vystavovania sa tomuto ohrozeniu. "Rizikové sú miesta s vyššou koncentráciou psov a mačiek na malom priestore, napríklad sídliská, parky, kde dochádza k silnému zamoreniu prostredia. No vajíčka škrkaviek sa môžu vyskytovať aj v pôde i v prachu a invázie sú schopné dlhú dobu." Môžeme teda obmedziť pobyt na týchto priestranstvách alebo zredukovať aktivity, pri ktorých dochádza ku kontaktu s pôdou, trávou alebo náhodným výkalom. Nesmieme však zabúdať na umývanie rúk a bezobalových potravín, ako je ovocie a zelenina.

Aj vám sa zdá tento spôsob života nemožný? My sme však zistili, že slovenská firma vyvinula produkt, ktorý ponúka preventívne riešenie väčšiny vznikajúcich ohrození. Prináša možnosť ekologického a hygienického zaobchádzania so psími exkrementmi. Ide o ECO DOG TOILET STANICE, ktoré sú chránené celosvetovým patentom. Okrem základnej výbavy, ako je kôš, ekologické vrecká a lopatka, stanica pozostáva z okrúhlej plochy, ktorá obsahuje špeciálnu filtračnú zmes. Táto zmes poskytuje priestor na vykonanie potreby a filtruje moč od všetkých škodlivých látok. Výsledkom je, že keď pes vykoná akúkoľvek potrebu a napríklad ju spláchne dážď, do pôdy a podzemných vôd sa nedostane nič, len čistá nezávadná tekutina. Tieto stanice zaujmú každého psíka. Vo filtračnej zmesi sú umiestnené feromóny, ktoré lákajú psíka k stanici.

Ako získať takúto stanicu?

Jednoducho si zvolíte model, ktorý vyhovuje Vaším preferenciám a objednáte stanicu cez objednávkový formulár prípadne telefonicky na 0948 996 992. V prípade, že máte väčší pozemok odporúčame zvážiť využitie aj viacerých staníc (min. dvoch). Ak máte na pozemku viac psíkov, na mieste je taktiež otázka zvážiť možnosť častejšej frekvencie servisu. So všetkým Vám radi poradia naši experti, ktorí to navrhnú tak, aby ste sa už nikdy nemuseli trápiť nad záhradou plnou exkrementov, vypálených fľakov od psieho moču a mohli ste sa tešiť s čistej a zdravej záhrady.

Na otázky nám odpovedal MVDr. Jozef Babčan, MBA.

Absolvent VŠ Veterinární Brno 1993. Pracovne pôsobil na Floride a v UK, kde bol členom britskej kráľovskej komory veterinárnych lekárov. V súčasnosti je majiteľom praxe v Trenčianske Teplej a špecializuje sa na molosovité plemená psov.